5 korisnih saveta vodoinstalatera:
1. Upoznajte se sa rasporedom ventila koji kontrolišu vaše slavine kako biste u slučaju potrebe mogli brzo da ih zatvorite.
2. Nikada nemojte da bacate ništa osim toalet papira u toalet. Čak i vlažne maramice koje se reklamiraju kao bezbedne za bacanje u toalet mogu da ga zapuše.
3. Nemojte da ignorišete kapanje ili manje curenje vode, osim nepotrebnog trošenja vode oni mogu dovesti do većih kvarova i uzrokovati vam veće troškove
4. Kada sami nešto radite, pazite da ne zatežete previše šrafove i navoje, polomljeni i izlizani šrafovi i navoji su veoma čest problem.
5. Kada sami nešto radite, vodite računa o rasporedu cevi u zidovima kako biste izbegli slučajna oštećenja i dodatne troškove.
Voda kaplje iz slavine
Ako vam neka od slavina u kući pravi probleme, voda kaplje ili je, kod jednoručnih baterija, teško regulisati toplu i hladnu vodu, a prisetite se da je već punoletna i da nikakvo krpljenje više ne vredi, ostaje vam samo da kupite novu i – alat u ruke! Evo primera menjanja jedne od najkomplikovanijih varijanti kao što je jednoručna kuhinjska “srčasta” baterija sa tri cevi, ispod koje je niskomontažni protočni bojler. Potreban alat: štel ključ, klešta (papagajke), šrafciger – običan, komplet produženih gedora, teflon traka.
- Zatvaranje ventila za dovod vode
- Demontaža starih delova instalacije sa bojler
- Uklanjanje stare baterije pažljivim izvlačenjem kroz otvor na sudoperi uz prethodno odšrafljivanje svih veza
- Montaža novih creva prema uputstvu pre uvlačenja kroz otvor sudopere
- Obavezno pre nameštanja novih creva teflon trakom ili kudeljom izolujte spojeve da ne bi curili
- Po montaži novih creva, pažljivo ih provucite kroz otvor sudopere i rasporedite da se ne zatežu pre sastavljanja
- Povežite sve sa bojlerom prateći oznake na crevima (toplo/hladno) i smer vode koji pokazuje strelica
- Kad ste sve povezali, popustite lagano ventil i bez uključivanja bojlera probajte ima li pritiska i da li negde curi na spojevima